2014-2015

 • PDF
 • Spausdinti
 • El. paštas

Apie atšvaitų tikrinimo akciją

Telšių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras bendradarbiaudamas su Telšių apskrities VPK Viešosios tvarkos skyriaus prevencijos poskyriu nuo 2014 m lapkričio 1 d. iki 2015 m. vasario 28 d. vykdys atšvaitų tikrinimo akciją – „Aš su atšvaitu saugus 2014“.

Akcijos tikslas – didinti vaikų ir suaugusiųjų saugumą tamsiu paros metu, sąmoningumą apie būtinas apsaugos priemones (atšvaitus) bei paskatinti jų įsigijimą ir tinkamą nešiojimą. 

Akcijos eiga: Akcijos metu policijos pareigūnai su visuomenės sveikatos priežiūros specialistais, policijos savanoriais, jaunaisiais policijos rėmėjais iš ryto, prieš pamokas stovės prie ugdymo įstaigos įėjimo ir lauks į ją keliaujančių vaikų, mokytojų ir mokyklos personalo. Pareigūnai tikrins ar vaikai turi įsisegę atšvaitą, ar jis prisegtas teisingoje vietoje ir yra matomas. Visos ugdymo įstaigos bus tikrinamos 2 kartus.
Akcijos laikotarpis: 2014 m. lapkričio 1 d. – 2015 m. vasario 28 d.
Tikslinė grupė – visi mokiniai, mokytojai ir mokyklos personalas.

Mūsų „Atžalyno“ pagrindinę mokyklą planuojama tikrinti lapkričio antrą savaitę (11-14 d.)

Taigi raginame visus, kurie neturi atšvaito, jį įsigyti ir prisisegti.

Primename mokyklos bendruomenei, kad kiekvienam pėsčiajam atšvaitas yra būtinas atributas, galintis išgelbėti gyvybę!

VSPS A. Fabijonavičiūtė

 
 • PDF
 • Spausdinti
 • El. paštas

Paskaita „Ar žalingi įpročiai tavo draugai? (Tabakas)

Š. m. lapkričio 10 d. Telšių r. savivaldybės visuomenės sveikatos biuro iniciatyva Telšių „Atžalyno“ pagrindinėje lankėsi Klaipėdos savivaldybės bendruomenės sveikatos tarybos narys, Klaipėdos narkotikų kontrolės komisijos narys, Nacionalinės tabako, alkoholio kontrolės koalicijos narys, Lietuvos blaivybės draugijos „Baltų ainiai" Klaipėdos padalinio pirmininkas A. Šiukšta, kuris skaitė paskaitą 8-10 klasių mokiniams tema „Ar žalingi įpročiai tavo draugai? (Tabakas)“.

Šios paskaitos tikslas ne tik paminėti artėjančią „Tarptautinę nerūkymo dieną“, bet ir padėti ugdymo įstaigose toliau kryptingai formuoti mokinių atsisakymo įgūdžius ir neigiamą požiūrį į tabako rūkymą bendruomenėje. Padėti formuoti aiškią, neigiamą nuostatą, kad rūkymas visai nemadingas, o kenksmingas ir brangus užsiėmimas, padėti paaugliams tapti aktyviu šios prevencijos puoselėtoju savo artimųjų rate.

Paskaitoje dalyvavo 131 mokinys, 5 mokytojai, soc. pedagogai, mokyklos administracijos atstovai.

VSPS A. Fabijonavičiūtė

 
 • PDF
 • Spausdinti
 • El. paštas

„Kalba yra tai įvairių įvairiausių žinių aruodas“ (K. Būga)

Praėjusią savaitę kartu su savo ugdytiniais, 7-ų klasių mokiniais, minėjome žymiausio lietuvių ir kitų baltų kalbų tyrinėtojo Kazimiero Būgos 135-ąsias gimimo metines.

7b klasės mokiniai, lietuvių kalbos kabinete žiūrėdami Dusetų gimnazijos mokinių sukurtą filmuką apie šį garsųjį kalbininką, sužinojo, kad jis gimė 1879 m. lapkričio 6 d. Pažiegėje, Zarasų rajone, 1890–1892 m. mokėsi Dusetų valsčiaus, vėliau Zarasų mokykloje. 1897 m. Būga įstojo į Peterburgo kunigų seminariją, bet po metų šiuos mokslus metė. 1905 metais įstojo į Peterburgo universitetą studijuoti kalbotyros. Jį baigė pirmojo laipsnio diplomu ir liko Lyginamosios kalbotyros katedroje rengtis profesūrai. 1917 metais jam buvo suteiktas lyginamosios kalbotyros profesoriaus vardas.

Kadangi septintokai neseniai mokėsi leksikos, jiems buvo įdomu sužinoti, kad K. Būga ypač daug nusipelnė lietuvių leksikologijai. Svarbiausias jo darbas – „Lietuvių kalbos žodynas“. 1902 m. medžiagą žodynui jis pradėjo rašyti į korteles (ši data laikoma „Lietuvių kalbos žodyno“ kartotekos pradžia). Iki 1924 metų kalbininkas jų turėjo apie 600 000. Pirmasis „Lietuvių kalbos žodyno“ sąsiuvinis išleistas1924 m., antrasis – 1925 m., jau po jo mirties. K. Būga rašė tezauro tipo žodyną - į jį dėjo visus lietuvių kalbos žodžius: asmenvardžius, vietovardžius, net ir labai siaurai vartojamus svetimžodžius, aiškino žodžių kilmę, istoriją. Šie K. Būgos žodyno sąsiuviniai yra akademinio LKŽ ištakos (jį galima rasti internete adresu www.lkz.lt).

Mokiniai taip pat išgirdo, kad šis kalbininkas išaiškino daugelio lietuviškų žodžių kilmę, atstatė Lietuvos didžiųjų kunigaikščių vardų Mindaugas, Vytautas, Vytenis, Jogaila, Švitrigaila, Treniota ir kt. formas.

Kartu su 7 a klasės mokiniais pirmiausia apsilankėme mokyklos bibliotekoje, kur jos vedėja A. Vaičiulienė papasakojo apie šį mokslininką. Ji sakė, kad viena sėkmingiausių Būgos mokslinės veiklos sričių – skolinių tyrinėjimas. Remdamasis garsų kitimo dėsniais K. Būga nustatė, kada į lietuvių kalbą pateko seniausi slavų kalbų žodžiai gatvė, miestas, muilas, grybas, šilkas, katilas ir kt.

A. Vaičiulienė septintokams papasakojo, kad jis tyrė ne tik lietuvių, bet ir kitas baltų kalbas, kad svarbiausias jo gyvenimo darbas – „Lietuvių kalbos žodynas“. Būga buvo ne tik lietuvių kalbos tyrinėtojas, jam rūpėjo ir kalbos praktika. Keldamas aikštėn kalbos negeroves, jis pabrėždavo, jog gražios, taisyklingos kalbos reikia ieškoti liaudyje. Būga griežtai kritikavo tuos kalbininkus, kurie iš lietuvių kalbos kartais mėgindavo išvaryti ir gryniausius lietuviškus žodžius. Taip jis ,,išgelbėjo“ nemažai gražių lietuviškų, dar ir dabar vartojamų žodžių: labas, riba, skriauda, buitis, marios, valia, kūdikis, vilna ir kt. Kalbos praktikos klausimais jis paskelbė straipsnių serijas „Kalbos dalykai“, „Kalbos mažmožiai“. K. Būga nesidomėjo tik lietuvių kalbos sintaksės klausimais. Savo žodyno įvade jis rašė: „Skiriamųjų ženklų dėlioti aš nemoku, todėl skaitytojas lai nemano mokytis jų iš žodyno“.

Bibliotekos vedėja taip pat paruošė ir pristatė įvairių žodynų parodėlę bei lankstinuką apie K. Būgą.

Išklausę įdomų A. Vaičiulienės pasakojimą, grįžę į lietuvių kalbos kabinetą ir susiskirstę į grupes 7a klasės mokiniai atliko kūrybinę užduotį ,,Žodžių koliažas“. Jų šaunaus darbo rezultatus galima pamatyti mokyklos bibliotekoje.

K. Būga dėl savo gimtosios kalbos nuveikė labai daug. Jį galime laikyti tikruoju lietuvių kalbos mokslo kūrėju, o bendraudami turime vadovautis jo žodžiais: „Kalboje, it veidrodyje, atsispindi žmonių gyvenimas ir jų kultūra“.

Lietuvių kalbos mokytoja metodininkė Jūratė Šliažienė

 
 • PDF
 • Spausdinti
 • El. paštas

Europos sveikos mitybos dienos minėjimas

Š. m. lapkričio 7 d. mūsų mokykloje buvo minima jau tradicine tapusi Europos sveikos mitybos diena, kurią organizavo VSPS A. Fabijonavičiūtė kartu su mokyklos mokinių taryba. Tądien mokiniai ir mokytojai buvo kviečiami pasivaišinti dviejų rūšių arbata, sultimis, daugiau sužinoti apie sveiką mitybą, naują produktų ženklinimo simbolį „Rakto skylutę“ bei pademonstruoti savo žinias apie sveiką gyvenseną. Buvo organizuojami įvairūs žaidimai („Atsakyk į klausimą“, „Atpažink maisto produktus“, „Išspręsk kryžiažodį“).

Drąsiausi galėjo išmėginti savo jėgas bandydami sudėlioti dėlionę „Sveika porcija“, kuri rodo kiek ir kokio maisto turime naudoti iš kiekvienos maisto grupės. Džiugu, kad šiame renginyje aktyviai dalyvavo ne tik mokytojai, mokiniai, bet ir kiti mūsų bendruomenės nariai (budėtojai, valytojos, valgyklos darbuotojai). Aktyviausi dalyviai buvo apdovanoti prizais. Šis renginys buvo puiki proga visiems prisiminti svarbiausias sveikos mitybos taisykles, įvertinti savo sveikos mitybos žinias, įpročius, maitinimosi rėžimą, susimąstyti, ar iš tikrųjų mes padarome viską, kad išliktume kuo ilgiau sveiki ir darbingi.

Visuomenės sveikatos priežiūros specialistė A. Fabijonavičiūtė

 
 • PDF
 • Spausdinti
 • El. paštas

Konkursas „Eurolyga“ „Atžalyno“ pagrindinėje mokykloje

Lietuvos Respublikos finansų bei švietimo ir mokslo ministerijos, norėdamos paskatinti moksleivius domėtis euro įvedimu Lietuvoje bei supažindinti su praktiniais euro įvedimo aspektais, inicijavo konkursą moksleiviams – „Euro lyga“. Spalio 20 – 24 dienomis Lietuvos mokyklose vyko „Euro savaitė mokyklose“ – nacionalinis elektroninis Euro testas.

Telšių „Atžalyno“ pagrindinėje mokykloje konkursą organizavo direktoriaus pavaduotoja ugdymui Vilma Savickienė ir ekonomikos mokytoja Dalia Krauzienė.

6b klasės ir 8a klasės mokiniai sprendė eurotestą prie kompiuterių.

Ekonomikos mokytoja padarė skaidres pagal eurolygos testo klausimus ir pakvietė dalyvauti eurolygoje, atsakinėti į klausimus apie eurą.

Geriausiai į klausimus atsakė 5a klasės mokinys Tadas Serva. Jis apdovanotas mokyklos padėkos raštu.

Testo sprendimui pakviesime visus 5-10 klasių mokinius.

Linkime mokiniams daugiau domėtis euro įvedimu Lietuvoje ir šias žinias sėkmingai pritaikyti gyvenime.

Konkurso naujienas sekite ir papildomų prizų laimėkite specialioje facebook renginio paskyroje. „Euro lyga“ Lietuvos mokyklose: http://goo.gl/l2ZXwO

Naudingos nuorodos:

www.euras.lt / www.euro.lt – interneto svetainė, kurioje pateikiama informacija apie euro įvedimą Lietuvoje. Rekomenduojame atkreipti dėmesį į skiltis „Euras ir euro zona“, „Eurų monetos ir banknotai“, „Euras ir Lietuva“.

www.lb.lt – Lietuvos Banko interneto svetainė, kurioje pateikiama daug informacijos apie euro banknotus ir monetas.

www.ecb.europa.eu/home/html/lingua.lt.html – Europos centrinio banko interneto svetainė.

www.youtube.com/watch?v=aCVy9p1d9D4 – pažintinis filmukas apie lietuviškas euro monetas.

Informaciją pagal internetinius šaltinius surinko Dalia Krauzienė

 
 • PDF
 • Spausdinti
 • El. paštas

eTwinning projektas „Daugialypis Europos veidas“

2013 – 2014 m. m. antrų – ketvirtų klasių mokiniai dalyvavo šiame projekte. Buvo dirbama su 35 mokyklomis iš įvairių šalių. Dirbant pagal bendrą planą šalys partnerės pristatė savo mokyklas, gyvenamąsias vietas, šalis. Buvo pateiktos penkios žymios vietos, penki tradiciniai valgiai ir kita. Visas projekto veiklas galite matyti šioje nuorodoje: http://new-twinspace.etwinning.net/web/p97073

Išleista projekto veiklos e-knyga. Galite susipažinti čia: http://en.calameo.com/read/003492693b4adc0fa1a76

Projektas ir jame dalyvavę aktyviausi mokiniai apdovanoti eTwinning projekto kokybės ženkleliu. Mokiniai apdovanoti projekto ,,Europe so many faces“ kokybės ženkleliu: Butikis Egidijus, Butikis Edvinas, Terasaitė Andželika, Jonas Zaveckis, Pocius Karolis, Plioplys Evaldas, Riepšas Emilis, Mickus Karolis, Giraitė Veronika, Brasas Elvinas, Mantas Šiaulys.

Projekto koordinatorė mokykloje Raudienė Danutė

 
 • PDF
 • Spausdinti
 • El. paštas

„Piliečio žadintuvo“ krikštynos

2014 m. spalio 22 dienos popietė buvo įsimintina „Piliečio žadintuvo“ nariams. Tą dieną keturi būrelio nariai buvo pakrikštyti ir tapo visaverčiais nariais. Agota, Erika, Vilius, Deividas praėjo didelius patriotizmo išbandymus – paragavo tikrojo patrioto „duonos“, rado kelią užrištomis akimis į „patriotų chatą“, pademonstravo savo pilietinę drąsą „madų šou“, aistringai išsakė savo patriotinę meilę Tėvynei, kraštui, mokyklai, prieš mokyklos „konstituciją“ prisiekė ištikimybę, pasiaukojimą, besąlygišką paklusnumą „Piliečio žadintuvui“.

Priesaiką patvirtino senųjų narių kraujas ir mokyklos direktoriaus įteikti pažymėjimai. Renginyje dalyvavęs mokyklos direktorius vaišindamas ,,patriotizmo sėkla“ linkėjo „sėti“ patriotinius darbus į mokyklos „aruodą“.
Erika, Agota, Viliau, Deividai, sveikiname jus, tapusius mūsų būrelio nariais. Tikimės, kad tapsite tikrais mokyklos „žadintuvais“ ir kelsite visus naujiems darbams.

Piliečio žadintuvo būrelio vadovė Vytauta Nekrašienė

 
 • PDF
 • Spausdinti
 • El. paštas

Susipažinkime su naujuoju mokinių tarybos pirmininku Tomu Martinkumi

1. Kaip manai, kodėl Tave išrinko pirmininku?
Manau, kad atitikau tam tikrus reikalavimus ir patikau mokyklos bendruomenei.

2. Ar Tau patinka būti Mokinių tarybos pirmininku?
Man juo būti yra smagu, nes kol kas lengvos pareigos ir linksmas kolektyvas.

3. Koks artimiausias tavo tikslas?
Turbūt įsigyti išsvajotą DJ pultą.

4. Gyvenimo devizas.
„Don‘t give up just becouse of what someone said. Use that as motivation to push harder.“
Išvertus: nepasiduok tik todėl, kad kažkas pasakė. Naudok tai kaip motyvacija.

5. Svajonė.
Tapti geriausiu savo srityje.

6. Ką galėtum padaryti dėl savo svajonės?
Padaryčiau viską, bet stengčiausi išlikti žmogumi.

7. Ką veiki laisvalaikiu?
Laisvalaikiu aš žaidžiu krepšinį, sportuoju ir bendrauju su draugais.

8. Dalykas, kurio niekada nepadarytum.
Turbūt niekada nenorėčiau plauti langu dangoraižiuose.

9. Trimis žodžiais apibūdink save.
Linksmas. Smalsus. Pasitikintis savimi.

10. Kas Tau labiausiai patinka šioje mokykloje?
Man šioje mokykloje labiausiai patinka mokytojai, kurie yra linksmi ir gerai atliekantys savo pareigas.

11. Ar tau patinka mokyklos bendruomenė?
Taip man patinka, nes čia yra geri mokytojai, labai geri ir ištikimi draugai.

Dėkojame Tomui Martinkui už atsakymus.

„Bendraminčių” būrelio narės Irmina ir Agota

 

Puslapis 10 iš 13

Lankytojų skaitiklis