2012-2013

 • PDF
 • Spausdinti
 • El. paštas

Interviu su VSPS Asta Fabijonavičiūtė

Lapkričio 8-oji paskelbta Europos sveikos mitybos diena. Šią dieną Europos šalyse visuomenė skatinama maitintis sveikai, organizuojami renginiai, kuriuose pasakojama apie tinkamos mitybos principus. Apie sveiką mitybą pakalbinome mūsų mokyklos VSPS Astą Fabijonavičiūtę.
Kas susideda sveikos mitybos maiste?
Baltymai turi sudaryti 10-15%, angliavandeniai turi sudaryti bent 55-75%, o riebalai 15-30% dienos energetinės vertės. Angliavandeniai - tai vaisiai, daržovės.

Kokį maistą patartumėte vartoti daugiau?
Valgyti daugiau vaisių ir daržovių. T.y. apie 400 g per dieną (neskaitant bulvių).
O ko nepatartumėte vartoti?
Valgyti galima viską, bet saikingai.
Kokios yra pasekmės jei vartojame nesveiką maistą?
Antsvoris ir nutukimas, dėl netinkamos mitybos, skatina kitų lėtinių ligų išsivystymą. Tokių kaip: arterinę hipertenziją, išeminę širdies ligą, cukrinį diabetą, virškinimo sistemos sutrikimas ir netgi vėžį.
Kokios būtų pasekmės, jei vartotume sveiką maistą?
Mažiau sirgtume, geriau jaustumėmės ir ilgiau gyventume. Svarbu, kad sveikas maistas būtų neužterštas, nekenksmingas.
Ko Jus palinkėtumėte mokyklos bendruomenei?
Vadovautis gyvenime tokiu principu: Gyvenkime ne tam, kad valgytume, o valgykime tam, kad gyventume.
Dėkojame už pokalbį.

Luka Juškaitė, Kamilė Smilgytė,
Vilija Jokšaitė, Monika Motuzaitė
„Naujienos kitaip“

 
 • PDF
 • Spausdinti
 • El. paštas

Paskaita Žemaitijos psichikos sveikatos centre

Š. m. lapkričio 5 d. po 6 pamokų 9a ir 9b klasės mokiniai katu su soc. pedagoge L. Kuzminskyte ir VSPS A. Fabijonavičiūte lankėsi Žemaitijos psichikos sveikatos centre, kuriame gyd. psichiatras S. Naujokas skaitė paskaitą mokiniams apie paauglių destruktyvaus elgesio priežastis, galinčias pastūmėti link žalingų įpročių, ir būdus kaip to būtų galima išvengti. Mokiniai susidomėję klausėsi gydytojo, mielai reiškė savo nuomonę, diskutavo.


Paskaita buvo įdomi bei labai naudinga, nes privertė visus susimąstyti, labiau įsigilinti ir pažinti save patį bei padrąsino nebijoti prisiimti atsakomybės už savo veiksmus.

VSPS A. Fabijonavičiūtė

 
 • PDF
 • Spausdinti
 • El. paštas

Atšvaitų tikrinimo akcija „Saugus kelias į mokyklą ir namus“

Tamsėjantys rudens vakarai ir rytai vis labiau slepia pėsčiuosius sutemose, todėl vairuotojams darosi vis sunkiau juos pastebėti be atšvaitų. Siekiant, kad vaikai saugiai pasiektų mokyklą ir grįžtų į namus, spalio – lapkričio mėn. bus vykdoma akcija „Saugus kelias į mokyklą ir namus”, kurios tikslas – tikrinti atšvaitus ir tokiu būdu atkreipti mokinių ir mokytojų dėmesį į savisaugą kelyje tamsiu paros metu bei paskatinti įsigyti atšvaitus.

Mūsų Telšių „Atžalyno“ pagrindinėje mokykloje saugumo akcija buvo pradėta spalio 24 d. Jos metu soc. pedagogė V. Dacienė ir visuomenės sveikatos priežiūros specialistė A. Fabijonavičiūtė nuo pat ankstyvo ryto plušėjo ant mokyklos laiptų tikrindamos, kaip mokiniai ir mokytojai saugiai keliauja į mokyklą. Deja, akcijos rezultatai nėra džiuginantys. Iš visų tą dieną tikrintų mokinių net 159 vaikai neturėjo atšvaitų. Vis dėlto pareigingiausi buvo 5a klasės mokiniai bei mūsų mažiausieji bendruomenės nariai, besimokantys pradinėse klasėse. Gaila, bet ir jie ne visi turėjo atšvaitėlį. Siekiant parodyti teigiamą pavyzdį, kad saugumas kelyje yra svarbiausias, kai kuriems mokiniams buvo padovanoti Telšių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro nupirkti atšvaitai.

Saugumas kelyje tamsiu paros metu yra visuotinė problema, kurią turime spręsti mes patys. Tikimės, kad būsime sąmoningi ir tikrindami antrą kartą galėsime džiaugtis, kad mokame saugoti vieni kitus kelyje.

Primename mokyklos bendruomenei, kad kiekvienam pėsčiajam atšvaitas yra būtinas atributas, galintis išgelbėti gyvybę!

VSPS A. Fabijonavičiūtė

 
 • PDF
 • Spausdinti
 • El. paštas

„Maironiui – 150“

Spalio 24 – 26 dienomis „Atžalyno“ pagrindinėje mokykloje vyko renginiai, skirti Maironio 150-osioms gimimo metinėms paminėti. 5-10 klasių mokiniai kartu su lietuvių kalbos mokytojomis D. Eirošiene, J. Šliažiene ir A. Petkuviene klausėsi poeto eilėraščių, skaitomų aktoriaus S. Račkio, žiūrėjo dokumentinį filmą apie Maironio lietuvių literatūros muziejų, aptarė LTV laidą ,,Klausimėlis“, skirtą šiam poetui, paruošė stendą „Maironiui – 150“.

Mokiniai išsamiau susipažino su tarpukario Kaunu, buvusiais Maironio namais, jų kambariais, stebinančiais savita architektūra ir įdomiu interjeru. Virtualios kelionės metu jie galėjo pasivaikščioti po autentiškus poeto kambarius, grožėtis sodu, sustoti prie P. Aleksandravičiaus skulptūros „Kristus“, kurią broliui prelatui atminti 1933 metais pastatė sesuo Marcelė Mačiulytė. Muziejininkų sukurtas filmas „Mūsų Maironis“ tarsi pakvietė mokinius susitikti su būtuoju laiku ir jo liudininkais.

Pasižiūrėję televizijos laidą „Klausimėlis“, mokiniai nusprendė, kad gėda mums, lietuviams, nežinoti svarbiausių dalykų apie žymiausią mūsų poetą. Taigi šie renginiai padėjo prisiminti ir daugiau sužinoti apie Maironį - kunigą, poetą, lietuvių literatūros klasiką, apie kurį J. Tumas-Vaižgantas rašė: „Jei Maironis būtų buvęs tuščiu jausmų ir svajonių eilininkas, jam būtų niekas vainiko nepynęs, kad ir kažin kaip būtų tyriliavęs savo vamzdeliu. Bet Maironis ne vamzdžiavo, o pūtė smarkius trimitus, skardžius ragus, kurie ne tiek galingai, kiek širdingai šaukė tautiečius į gyvenimo kovą.“
 
 • PDF
 • Spausdinti
 • El. paštas

„Mokinkime ir mokykimės kitaip“

Nuo 2011 m. rugsėjo mėn. Telšių „Atžalyno“ pagrindinė mokykla dalyvauja projekte „Mokinkime ir mokykimės kitaip“, kurį įgyvendina Viešoji įstaiga „Kitas variantas“ kartu su partneriais: VšĮ ,,Šviesos namai“ (Kaunas) ir Marijampolės kolegijos Studentų atstovybe.

Mokyklos bendruomenės nariams organizuojami mokymai, kurie padės įgyvendinti netradicinio mokymosi modulio organizavimo inovacijas, skleisti gerąją patirtį ir padės kurti naują netradicinio formalaus ugdymo mokymosi tinklą Lietuvoje.

Pirmieji 2 d. mokymai mokytojams įvyko dar pavasarį Karklėje Klaipėdos rajone. Šį rudenį, spalio 1, 2 d., mokyklos administracija išbandė naują įrankį „Inscape DiSC®“, padedantį geriau pažinti save ir kitus, darniai bendrauti ir bendradarbiauti. Mokymus vedė Deividas Rafanavičius, „TMD partners“  konsultantas.

O spalio 20-21 d. į mokymus, kurie vyko Telšių „Atžalyno“ pagrindinėje mokykloje, buvo pakviesti Mokyklos tarybos nariai. Mokinių tėveliai ir mokiniai aiškinosi efektyvios asmenybės formavimo principus, išbandė įvairias praktines veiklas sėkmei pasiekti.

Šiame projekte bendruomenės nariai noriai dalyvauja, džiaugiasi projekto praktinėmis veiklomis, naujomis metodikomis, kurios yra puikios pagalbininkės kasdieniniame mokytojų darbe bendraujant su mokiniais ir mokinių tėveliais. Didelis dėmesys skiriamas teigiamų nuostatų į save,  kolegas, į mokinius,  mokyklą, į švietimo sistemą formavimui, asmeninės atsakomybės už rezultatus svarbai. Pokyčius svarbu pradėti nuo savęs. Aptartos išorinės ir vidinės pokyčių priežastys. Didelis dėmesys skiriamas emocinei kompetencijai, t.y. gebėjimui pažinti ir valdyti emocijas.

Tikimės, kad projekte vykdomos veiklos padės pasiekti rezultatų, kurie leis įgyvendinti mokyklos formalaus ugdymo sistemos naujoves, orientuotas į mokytojų mokymo metodų tobulinimą, mokinių pasiekimų didinimą.

Jadvyga Dapšienė, direktoriaus pavaduotoja ugdymui, projekto koordinatorė

 
 • PDF
 • Spausdinti
 • El. paštas

Netradicinė pasirengimo karjerai pamoka kelionė

Šių metų spalio 18 d. 8 – 10 klasių mokiniams vyko netradicinė pasirengimo karjerai pamoka. 9a ir 9b klasių auklėtojos Irina Jarošenko ir Jadvyga Martinkienė, padedant ekonomikos mokytojai Daliai Krauzienei ir soc. pedagogei Vaivai Dacienei, suorganizavo pažintinę kelionę į Klaipėdos siuvimo paslaugų ir verslo mokyklą ir Klaipėdos universitetą. Kelionėje dalyvavo būrelio „Žvilgsnis į ateitį“ nariai.

Klaipėdos siuvimo paslaugų ir verslo mokykloje susipažinome su kompiuterinio projektavimo operatoriaus, interjero apipavidalintojo, smulkiojo verslo organizatoriaus, kirpėjo, siuvėjo, apskaitininko ir kasininko mokymo programomis. Pažintis vyko dirbant grupėse kūrybinėse dirbtuvėse. Pamatėme daug gražių darbų, sukurtų mokinių rankomis ir puošiančių mokyklą.

Aplankę šv. Marijos bažnyčią, pasigrožėję Klaipėdos miesto panorama iš aukštai, pasukome prie jūros. Susikaupę ir atsigavę nuo bangų ošimo, laukėme pažinties su Klaipėdos universitetu.

Klaipėdos universitetą pristatė vadybininkė Milda. Senato salėje pažiūrėjome skaidres, išklausėme įdomų pasakojimą apie fakultetus .Gavome dovanų informacinės medžiagos apie universitetą.

Kviečiame visus susipažinti su informacine medžiaga, nes ji yra mokyklos skaitykloje.

Tikimės, kad būrelio „Žvilgsnis į ateitį“ nariai sukurs trumpą filmuką apie šią kelionę – pamoką, o mokiniai sukauptas žinias ir patirtus įspūdžius panaudos ateityje, renkantis tolesnį mokymosi kelią.

Ekonomikos mokytoja Dalia Krauzienė

 
 • PDF
 • Spausdinti
 • El. paštas

Pažink savo miestą

Saulėtą spalio popietę mes, „Atžalyno“ pagrindinės mokyklos ketvirtokai,      nusprendėme išsamiau susipažinti su savo gimtuoju miestu – Telšiais. Naujai sutvarkyta Masčio ežero pakrante, grožėdamiesi rudens spalvomis, nukeliavome į Žemaitijos turizmo centrą. Mus maloniai sutiko darbuotojos. Ten sprendėme kryžiažodžius „Telšiai“, „Žemaitija“, dėliojome dėlionę „Žemaitijos legendos“.

Po to susiruošėme į ekskursiją po Telšių miestą. Aplankėme Lietuvos skaliką, Rotušės šulinį, meškos pėdą (kur „sėmėmės“ stiprybės), nykštukus, miesto širdį – laikrodį, Žemaitijos gaublį, fontaną ir kt.

Pasisėmę žinių apie savo gimtinę, skubėjom Katedros aikštėje ieškoti lobio. Kaip buvo smagu, kai jį radom!

Džiaugėmės, kad miestas taip išgražėjo!

Nijolė Šiurkuvienė
4b klasės vyr. mokytoja

 
 • PDF
 • Spausdinti
 • El. paštas

Pasaulinės psichikos sveikatos dienos minėjimas

Siekiant paminėti Pasaulinę psichikos sveikatos dieną, spalio 10-ąją mūsų mokykloje buvo surengta 1-4 klasių mokinių piešinių paroda „Šypsena metrais“. Ši jau antrus metus iš eilės organizuojama piešinių paroda tapo puikia galimybe mokiniams kūrybiškai išreikšti savo vidinę būseną, atsikratyti įtampos bei praskaidrinti aplinkiniams nuotaiką didžiule šypsenų gausa prie paradinio mokyklos įėjimo. „Šypsena metrais“ piešinių ekspozicija sulaukė pakankamai didelio susidomėjimo, daug teigiamų emocijų tiek pačių kūrėjų, tiek likusios mokyklos bendruomenės.

Pasaulinės psichikos sveikatos dienos minėjimas mokykloje neapsiribojo vien piešinių paroda, mokyklos psichologė S. Narbutienė per mokyklos radijo tašką skaitė pranešimą apie psichinę sveikatą bei dalijosi patirtimi, kaip ją reikia saugoti ir stiprinti.

Tądien taip pat vyko intensyvus 9 klasių merginų žurnalistinis tyrimas, ieškant atsakymo į klausimą „Koks yra geros nuotaikos receptas?“ Nors respondentų atsakymų buvo daug ir įvairių, tačiau apibendrinus galima teigti, kad gerai nuotaikai sukurti ir išlaikyti yra reikalingas pozityvumas bei nuoširdi mūsų šypsena. Būtent šypsena padeda sukurti laimės pojūtį, sustiprina pasitikėjimą, kviečia bendradarbiauti bei padeda išvengti konfliktų. Norint pozityviai nuteikti mokytojus prieš pamokas, jų taip pat buvo prašoma prisiminti linksmų istorijų iš mokyklos gyvenimo ir trumpai pasidalinti savo įspūdžiais.

Visa tai ir dar daugiau galėsite perskaityti mokyklos laikraštyje.

Pasaulinė psichikos sveikatos diena – tai puiki proga prisiminti, kad ne kas kitas, o tokie paprasti dalykai kaip gera nuotaika, fizinis aktyvumas, bendravimas su draugais, sugebėjimas mylėti, dirbti, žaisti, ilsėtis padeda stiprinti psichinę sveikatą t.y. įveikti įtampą, be baimės susidoroti su iškylančiomis problemomis.

Psichologė S. Narbutienė
VSPS A. Fabijonavičiūtė

 

Puslapis 9 iš 12

Lankytojų skaitiklis